انواع الکتروموتور

انواع الکتروموتور


موتورهای الکتریکی که با نام الکتروموتور شناخته می شود انواع مختلفی دارند و هر کدام با توجه به خصوصیاتی که دارند در صنعتی خاص استفاده می شوند. در این مقاله ، سعی شده است که انواع الکترو موتور صنعتی و کاربرد آن ها را در صنعت بررسی کنیم.


الکتروموتورهای صنعتی 


دسته بندی اصلی موتورهای الکتریکی به شکل زیر است:

 • موتورهای DC
 1. سری
 2. موازی
 3. کمپوند
 4. خود تحریک
 5. مغناطیس دائم (PMDC)
 • موتورهای AC
 1. القایی
 2. سنکرون

 

 1. موتورهای خاص
 1. . پله ای
 2. DC بدون جاروبک
 3. هیسترزیسی
 4. رلوکتانسی
 5. اونیورسال

الکتروموتور 2

 

الکتروموتور های DC

این موتورها که به جریان مستقیم (Direct Current) نیز معروف هستند دارای آرمیچری از آهنربای الکتریکی اند. کموتاتوری که درون آنها قرار دارد جهت جریان الکتریکی را در هر دور دو بار برعکس کرده و این فرایند سبب ایجاد یک میدان مغناطیسی می شود. سرعت دوران این موتورها تماما وابسته به ولتاژ ورودی و گشتاور جریان است.


موتورهای DC سری
این مدل الکتروموتورها در صنایعی که نیاز به گشتاور بالا دارند به کار می روند چرا که خودشان دارای گشتاور راه انداز بالایی هستند. از جمله رایج ترین کاربردهای این موتورها می توان به جرثقیلها، آسانسورها و بالابرهای هیدرولیکی اشاره کرد.

موتورهای DC Shunt
انی الکتروموتورهای Dc موازی گشتاور حرکتی حداکثر در دور نامی دارند، همین ویژگی آن ها برای استفاده در هواکش های صنعتی و دمنده ها مناسب می کند این موتورها نمی توانند زیر فشار سنگین کار کنند.
موتورهای DC مرکب نیز خصوصیات هر دو مدل موازی و سری را دارند. الکترو موتورهای مرکب در دو دسته مرکب اضافی و نقصانی تقسیم می شوند.


الکتروموتورهای جریان متناوب یا AC


این مدل موتورها از رایج ترین مدلها به شمار رفته و تقریبا در هر صنعتی کاربرد دارند. از مزیت های آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
طراحی ساده و مستحکم
قیمت مناسب
هزینه نگهداری پایین
اتصال آسان و کامل به یک منبع تغذیه
این مدل موتورهای الکتریکی در دو دسته الکتروموتور AC سنکرون (Synchronous) و الکتروموتور AC آسنکرون (Asynchronous) قرار می گیرند.


الکتروموتور AC سنکرون


در این دینام ها قطعه روتور و استاتور سیم پیچی می شوند. با اتصال استاتور به منبع، میدان گردان در موتور بوجود می آید که با سرعت سنکرون می چرخد. روتور توسط منبع مستقیم تغذیه می شود.
با وصل شدن جریان DC به روتور شروع به گردش با میدان دوار استاتور می کند. از این موتورها به عنوان ژنراتور سنکرون و هم بعنوان الکتروموتور سنکرون می توان استفاده نمود.


مدل های موتور الکتریکی آسنکرون AC

 • قفسه سنجابی
 • روتور سیم پیچی شده


آسنکرون های قفسه سنجابی روتور این موتورها سنجابی شکل بوده و میله هایی از جنس آلومینیوم و یا مس درون شیارهای محیطی آهنی و یا فولادی قرار دارد که به دو شکل گرد و مستطیلی ساخته شده اند گاهی نیز طراحی آن ها به شکل دو دایره مجزا و یا متصل به هم است. این گونه موتورها با توجه به قیمت پایین و طراحی ساده ای که دارند در بسیاری از صنایع استفاده می شوند.

یکی از ایراداتی که با الکتروموتورهای قفسه سنجابی وارد است مقاومت کم آن هاست. برای رفع این مشکل از روتورهای سیم پیچی شده بهره می برند در این محصولات به جای اینکه روتور درون میله قرار گیرد دور آن را سیم پیچی می کنند.
دو سر سیم پیچ ها را هم به حلقه های لغزنده که توسط جاروبک ها جا به جا می شوند وصل می کنند. از مزیت های این موتورها می توان به توانایی چندین بار استارت زدن پشت سرهم و همچنین هدایت حرارت به خارج از استارتر اشاره کرد.


موتور های القایی AC

موتورهای القایی دارای یک بخش ثابت بیرونی هستند (‌استاتور) که روتور درون آن می چرخد. این موتورها برای چرخش روتور از میدان مغناطیسی چرخان استفاده می کنند. خود این الکتروموتور ها هم به دو دسته تکفاز و سه فاز تقسیم می شوند.
در دسته تکفازها نیز موتورهای تک فاز شکسته، استارت خازنی، خازن دائمی، قطب سایه دار قرار می گیرند و در دسته سه فاز موتورهای سه فاز قفس سنجابی و سه فاز قفس سنجابی با روتور سیم پیچی قرار می گیرند. دو نوع دیگر از الکتروموتورها که در صنایع متنوعی استفاده می شوند شامل الکتروموتورهای خطی و پله ای هستند.

 

الکتروموتور