کابین تراکتور


 

کابین تراکتور (اتاق تراکتور) از مهم ترین اجزا در تراکتور می باشد، که باید در ساخت آن تمامی جزۀیات محاسبه شده و در دستور کار شرکت سازنده آن باشد. شرکت جاوید اطلس مانا صنعت (جامکو صنعت) با بهره گیری از مواد با کیفیت و استفاده از تکنولوژی روز دنیا به عنوان یکی از برترین تامین کنندگان کشور در زیمنه تجهیزات کشاوررزی و از جمله تجهیزات جانبی تراکتور در داخل کشور مطرح است.

 کابین تراکتور 1  کابین تراکتور 2

  

این کابین ها بر روی انواع مدل های تراکتور فرگوسن اعم از ۴۷۵ ، ۳۹۹ ، ۲۸۵ ، ۴۸۵ ، ۲۹۹ و ۸۰۰، تک و جفت دیفرانسیل به راحتی قابل نصب است. همچنین برای تراکتورهای دیگری مانند نیوهلند ، رومانی ، ال اس ، سام ، لاندینی ، لامبورگینی و غیره امکان ساخت کابین سفارشی وجود دارد.

 

در زیر به بررسی مهمترین قسمت های کابین تراکتور می پردازیم :

 

 

زاویه دید استاندارد (کابین تراکتور)

کابین های تراکتور موجود در شرکت جامکو صنعت با بهره گیری از پنجره های ثابت و بازشو و استاندارد در اطراف و کف کابین باعث تسلط کامل اپراتور بر کار شده است. در طراحی این پنجره ها تماما از شیشه های سکوریت استفاده شده و دارای نوار دور برای محافظت از ورود گرد و غبار به داخل کابین تراکتور میشود در ضمن استفاده از شیشه های خم در اطراف باعث افزایش زیبایی و فضای کابین شده است. این اتاق از یک درب بازشو و دو پنجره بازشو یکی در بغل و دیگری در عقب (مجهز به جک گازی) و شیشه شخم کف کابین ( که باعث دید بیشتر اپراتور در هنگام کار بر روی زمین کشاورزی می شود) سود می برد. همچنین استفاده از آینه های جانبی بزرگ باعث بهبود دید اپراتور در نقاط کور گردیده است.

کابین تراکتور 4

 

بدنه کابین

از مهمترین مواردی که باید در طراحی کابین تراکتور در نظر گرفت،محاسبه ی احتمال بروز حوادث غیر مترقبه از جمله در مواقع اضطراری مانند چپ کردن تراکتور است که باید حفظ امنیت و جان اپراتور در طراحی بدنه ی کابین تراکتور لحاظ گردد. 

کابین های تراکتور های موجود در جامکو صنعت با بهره گیری از پروفیل فولادی مستحکم از جنس فولاد St52 و استفاده از جوش ها و اتصالات استاندارد و شیشه های سکوریت صدمات فیزیکی سرنشینان را در این مواقع به حداقل می رساند.

استفاده از جنس فایبرگلاس عالی برای تولید گل گیر ها و سقف علاوه بر خلق ظاهری زیبا، باعث جلوگیری از زنگ زدگی و سبکی کابین تراکتور میگردد. همچنین موم پاشی بر روی رنگ اصلی و آستری خاصیت ضد زنگ و خوردگی آن را افزایش می دهد.

 

مزایای موجود در کابین های تراکتور جامکو صنعت 

  • دارای بخاری
  • سیستم ضربه گیر کابین
  • سیستم پخش صوتی و تصویری
  • قابل نصب بر روی انواع تراکتورهای مسی فرگوسن ، رومانی و نیوهلند
  • قابلیت نصب کولر برای کار در مناطق گرمسیر
  • عایق بندی جهت جلوگیری از نفوذ گد و خاک و سر و صدا
  • شیشه عقب بازشو

 کابین تراکتور 3

 

سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه

جامکو صنعت با ارائه یکی از بهترین سیستم های سرمایشی ( کولر ) کابین تراکتور در ایران حس خوب کار در فصول گرم سال و مناطق گرمسیر برای مشتریان فراهم آورده است.

اجزای مختلف کولر در سیستم جامکو صنعت عبارتند از:

اواپراتور (Evaporator) : اواپراتور یا تبخیر کننده دستگاهی است برای تبخیر مایع و تبدیل آن به گاز و جذب رطوبت هوای داخل کابین، اواپراتور های شرکت مدل ۸۴۸ بوده که از بهترین انواع آن می باشد.

کندانسور: کندانسور یا چگالنده دستگاهی است که وظیفه خنک کنندگی سیال را بر عهده دارد. مزیت منحصر به فرد کندانسورهای شرکت دوبل بودن آنهاست.

کمپرسور: کمپرسور یا باصطلاح عامیانه پمپ دستکاهی است که وظیفه فشرده سازی ( افزایش فشار ) گاز و حرکت آنرا بر عهده دارد.

فن الکتریکی: فن ها عمل خنک کنندگی کابین را انجام می دهند. از ویژگی های شاخص فن کابین شرکت می توان به دوبل بودن آن اشاره کرد که باعث خنک کنندگی بیشتر کابین می شود. دیگر ویژگی بارز آن عملکرد رانشی ( انتقال هوا از بیرون به سطح کندانسور ) می باشد، که مطابق با استاندارد روز دنیاست.

ریسیور درایر: رسیور درایر به عنوان منبع ذخیره گاز مبرد و جاذب رطوبت گاز عمل می نماید.

شیلنگ ها: شیلنگ های استفاده شده در کولر شرکت از بهترین نوع وارداتی بوده که احتمال نشتی در آن وجود ندارد.

 فضای داخل کابین تراکتور

طراحی ساده ، زیبا و بهینه داخل کابین از جمله مواردی است که برخی تولید کنندگان بخاطر بالا نرفتن قیمت کابین تراکتور از آن صرف نظر می کنند. در حالیکه این امر کمک شایانی به اپراتور کرده و باعث کاهش هزینه های جانبی میکند. فضای داخلی کابین های شرکتاز موارد مختلفی تشکیل شده که به آنها میپردازیم:

پنل کلید: پنل کلید در موقعیت مناسبی بر روی سقف کابین تعبیه شده که دسترسی اپراتور به آنرا تسهیل می کند. این پنل شامل کلید های: فندک، آب پاش، برف پاک کن، پروژکتور جلو، پروژکتور عقب و چراغ گردان می شود.

دریچه ها: در داخل کابین از چهار دریچه تهویه هوا و یک دریچه دمش سرما و گرما ( کولر و بخاری ) استفاده شده است. این دریچه ها علاوه بر ظاهر زیبا در نقاط مناسب نصب گردیده که باعث سهولت دسترسی و عملکرد آن می شود.

سیستم صوتی: یکی دیگر از مواردی که در طراحی کابین شرکت به آن توجه ویژه ای شده است سیستم صوتی است. پنل ضبط از با کیفیت ترین برند های بازار تهیه شده و سیدی خور و فلش خور می باشد. همچنین وجود دو عدد باند پر قدرت در دو سمت سقف کابین باعث ایجاد فضایی آرامش بخش در کابین می شود.